Collective Memories på Biskops Arnö

För andra året i rad genomförde Biskops Arnö och ICORN,  The International Cities of Refuge Network, i samarbete ett seminarium riktat till fristadsförfattare/musiker i Norden. Under en vecka samlades fristadsförfattare/musiker från Sverige och Norge för att prata om, och ta del av workshops/föreläsningar, på det gemensamma temat ”Collective Memories”. Burcu Sahin, poet och lärare på Författarskolan på Biskops Arnö höll ihop programmet. Seminariet gästades bland annat av Anna Sanvaresa, författare och Anna Jansson, översättare.

Seminariet möjliggjordes genom stöd av Region Uppsala.

 

Dela:

Fler artiklar:

Rektor till Folkhögskolan Biskops Arnö

Biskops Arnö är Nordens folkhögskola. Sedan 1958 har skolan varit en plats för folkbildning, kultur, litteratur, fotografi, dokumentärfilm och nordiska möten. I den unika miljön vid Mälaren samlas deltagare, lärare, författare, kulturutövare och samhällsaktörer för att lära, skapa och samtala.

Biskops Arnö söker ny kökschef

Vi söker dig som med lust och inspiration kan fortsätta det arbete vi gör i köket. Som kökschef representerar du köket utåt för våra gäster och ingår i skolans ledningsgrupp.